Telefon:
+90 0507 231 5057
+90 0507 791 9320

Adres:
Hamidiye Mah. Fidan Sk. No: 8
34782, Çekmeköy / İstanbul

Pimapen Pencere Kolu Tamiri ve Değişimi

Pimapen pencereler evinizi olabildiğince konforlu tutarlar. Zamanla açma kapamadan dolayı oluşan stres kolların bozulmalarına neden olabilir. Pimapen pencere kol tamiri yaptırmazsanız evinizde ısı verimliliğini düşürme dahil pek çok riskle karşı karşıya kalırsınız.

Pimapen pencere kolu boşa dönüyorsa yaygın problemlerden biriyle karşı karşıyasınız demektir. Diğer yaygın problem ise kolu döndürmenin zorluğudur. Sorunların ortaya çıkmasının genel sebebi kolun standart özelliklerini kaybetmiş olmasıdır ve tamir gereklidir.

Pimapen Pencere Kolu Tamiri

Pimapen pencerelerinizin kollarında aşınma, kırılma, çatlama, dönmeme veya boşa dönme gibi sorunlar varsa en yakın zamanda onarımı düşünmelisiniz. Pimapen pencere kolu tamirini önemsememek sonradan daha maliyetli durumlarla karşılaşmanız anlamına gelebilir.

Pimapen kapı kolu ve pencere kolu zaman içerisinde sorunlu bileşenlere dönüşebilirler. Bükülme ve bozulma gibi yapısal bütünlüğe zarar verecek her şeye karşı hazırlık olmalısınız. Pimapen pencere kolu tamiri bir seçenek değilse değişimi düşünmeniz önemlidir.

Pencere kolu boşa dönüyorsa uzman düzeyde bir onarım yaşadığınız sorunu ortadan kaldırabilir. Pimapen kapı kolu ve pencere kolu dahil olmak üzere her noktada farklı sorunlar yaşayabilirsiniz. Gevşeklik, kilitlenmeme ve daha fazlası için profesyonel destek almalısınız.

PVC Pencere Kollarında En Yaygın Sorunlar

PVC pencere ve kapı kollarında en yaygın sorunlar kolların gevşemesidir. Kolları çerçeveye bağlayan noktalarda zaman içerisinde bozulmalar ve yıpranmalar oluşur. Bunun sonucunda pencere kolu boşa dönüyor gibi şikayetler artar ve pencere işlevselliğini yitirir.

 • Gevşek Kollar: Aşırı kullanım gibi durumlara bağlı olarak kollar pencere ve kapılardan ayrılabilirler. Gevşeme PVC kapı kolu tamirinde en çok dile getirilen şikayetlerdendir.
 • Kırık Kollar: Plastik pimapen kapı kolu ve pencere kolu zamanla çatlayabilir. Hava koşullarının sert olduğu bölgelerde kolların kırılması söz konusu olabilir.
 • Boşa Dönme: Pimapen pencere kolu tamiri gerektiren en yaygın nedenlerden biridir. Pimapen pencere kolu boşa dönüyorsa nedeni tespit edilip onarılmalıdır.
 • Kilit Sorunları: Pencerelerinizi kilitlemek istediğinizde kollarda sorun olduğunu fark edebilirsiniz. Genelde sprey kullanarak yağlama sorunu çözmede etkilidir.
 • Sertlik Hissi: Pencere kolunu kavradığınızda sertlik hissi görebilirsiniz. Çok kirlenmiş ve bakımı yapılmamış kollarda sertlik hissiyle daha yaygın şekilde karşılaşılır.
 • Deforme Kollar: Pencere bakımında yanlış ürünleri kullanırsanız kollar zamanla deforme olurlar. Deforme olmuş kolu onarmaktan ziyade değiştirmeniz gerekir.

Pimapen pencere kolunun kendisi zarar görmüşse değiştirilmesi en doğru seçenektir. Çünkü kolu kullanmak istediğinizde pencere kolu boşa dönüyor diye şikayet edebilirsiniz. Bir pimapen ustasına danışarak yaşadığınız sorunun çözülmesini sağlayabilirsiniz.

evde pimapen pencere kolu tamiri

Evde Pimapen Pencere Kolu Tamiri

Evde pencere kolu tamiri yaparken atacağınız adımlar çok fazla değildir. Kolları yağlamak, gevşek vidaları sıkmak ve çatlak olup olmadığını incelemek gibi basit işlemleri hızlıca uygulayabilirsiniz. Elinizde bir yıldız tornavida veya matkap varsa kolu sökebilirsiniz.

Pimapen pencere kolu boşa dönüyorsa biraz daha farklı adımlar atmak isteyebilirsiniz. Kilit mekanizmasına sahip kol biraz daha karmaşık yapıda olur. Tamir işlemi için önce kilit mekanizmasını anlamalısınız. Sonrasında sökme ve değiştirme işlemleri yapabilirsiniz.

Pimapen pencere kolu tamiri işlemlerini kendi başınıza yapabilirsiniz. Ancak az miktarda bile olsa tamir becerisine ihtiyacınız vardır. Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız ve Çekmeköy civarında yaşıyorsanız hemen bizimle iletişime geçerek onarım desteği alabilirsiniz.

PVC Pencere Kolu Nasıl Sökülür?

Pimapen pencere kolu tamirini kendi başınıza yapmaya karar vermiş olabilirsiniz. Bir profesyonel değilseniz dikkat edilmesi noktalar konusunda kafanız karışabilir. Buna rağmen işlemi kendiniz yapmak isterseniz ilk olarak gerekli olan malzemeleri hazır etmelisiniz.

 • Pimapen pencere kolu tamiri için yıldız tornavida, metre, matkap, eldiven ve silikon kullanmanız gerekir. Tüm malzemeleri hazırladıktan sonra kolu sökebilirsiniz.
 • Pencere kolunu kolayca sökebilmek için açık konuma getirmelisiniz. Böylece vidalara ve mile ulaşmanız çok daha kolay olur. Benzer durum PVC kapı kolu tamiri için geçerlidir.
 • Vidalara ulaşmak için onları gizleyen koruyucu kapağa ulaşıp ilk onu çıkartmalısınız. Sonrasında alt ve üst vidaları dikkatli bir şekilde sökebilirsiniz.
 • Vidaları sökerken direnç fark ederseniz çok fazla zorlamamalısınız. Matkap ile açmaya çalışmak iyi bir fikir olabilir ama sıkışmış kollarda işi profesyonellere bırakmalısınız.
 • Pimapen kapı kolu tamiri veya pencere kolu tamiri gibi işlemlerde kilitleme mekanizmasına dikkat etmelisiniz. Mekanizmanın işlevselliği asla bozulmamalıdır.

Pimapen pencere kolu tamiri veya pimapen kapı kolu tamiri için pek çok ayrıntıya dikkat etmeniz gerekir. Pencere ve kapı hizasından mil boyutuna kadar her şeyi incelemelisiniz. Yeni bir kol alacaksanız sorun yaşamamak için mutlaka kapınızla uyumlu olanı tercih etmelisiniz.

Pimapen Balkon Kapısı Kolu Nasıl Çıkarılır?

Pimapen balkon kapı koluna ait mekanizmalar genelde karmaşık olurlar. Hassas ve karmaşık bir sistem üzerinde işlem yapmak deneyim gerektirebilir. Eğer balkon kapısını kendi başınıza tamir edemeyeceğinizi düşünüyorsanız mutlaka bir tamir servisine başvurmalısınız.

 • Pimapen balkon kapı kolunu dikkatli bir şekilde inceleyin ve vidaların yerini bulun. Vidalar genellikle kolun yan tarafında olurlar. Uygun tornavida ile onları sökün.
 • Kapı kolunda kilidi harekete geçiren mil olabilir. Kollar çıkmadan mile ulaşamazsınız. Mile ulaşınca sıkışıklık fark ederseniz onu gevşetmeniz yeterli olacaktır.
 • Bazı kapı modellerinde pimapen kapı kolu tamiri yapmak zor olabilir. Vidalara ve mile erişmek için kapıyı tamamen yerinden sökmek zorunda kalabilirsiniz.
 • Pimapen kapı kolu değiştirme yapacaksanız elinizde uyumlu bir kol olmalıdır. Kolu takabilmek için çıkardığınız kolun izini takip etmeniz fazlasıyla yeterlidir.

Pimapen balkon kapı kolunu tamir ederken her ayrıntı önemlidir. Ayrıntıları yakalamakta zorlanırsanız profesyonel destek almalısınız. Benzer durum pimapen pencere kolu tamiri için aklınızda olmalıdır. Başa çıkamayacağınız durumlarda balkon kapınıza zarar verebilirsiniz.

Alüminyum Pencere Kolu Nasıl Çıkarılır?

Pimapen pencere kolu tamiri, alüminyum pencerelerle uğraşmaktan biraz daha kolaydır. Alüminyum çok güçlü dayanıklılığıyla ön planda olsa bile keskin kenarlara sahip olabilir. Bu sebeple tamir sırasında eldiven kullanmadan çalışmak güvenli bir seçenek olmayabilir.

 • İlk olarak pencere kolunu yerinde tutan vidaları ve diğer bağlantı elemanlarını kontrol edin. Vidalar kapakların altında gizlenirler ve sökmek için yıldız tornavida gerekebilir.
 • Tornavida ile çalışırken dişleri çok fazla sıkmamaya çalışın. Dişleri sıkmak kolu çıkartmada işinizi zorlaştırır. Çıkardığınız tüm vidaları uygun yerde saklamayı unutmayın.
 • Vidalar söküldükten sonra alüminyum pencere kolunu yavaşça yerinden ayırın. Tek seferde çıkmazsa yavaşça sağa sola oynatarak gevşemesini sağlayın.

Pimapen pencere kolu tamiri ile alüminyum pencere kolu tamiri birbirine benzerdir. Kolu güvenli bir şekilde çıkardıktan sonra hasarlı olan noktayı tespit etmelisiniz. Kendi başınıza çözebileceğiniz bir durum değilse profesyonel destek almayı düşünmelisiniz.

pvc pencere kolu değişimi

PVC Pencere Kolu Nasıl Değiştirilir?

PVC pencere kolu değişimini tek başınıza yapmak isteyebilirsiniz. Herhangi bir pencere kolu sorununu değerlendirdikten sonra onun değişmesi gerektiğini düşünebilirsiniz. Pimapen pencere kolu tamiriyle pencerelerinizin kullanışlı olabilmesini sağlayabilirsiniz.

 • İlk olarak yeni bir pencere kolu satın alırken onu inceleyin ve montaj detaylarına dikkat edin. Pimapen pencere kolu tamirinin başarısız olmaması için pencerenizle uyumlu bir kol bulun. Ayrıca pencere kolu alırken vidaların tam olup olmadığını kontrol edin.
 • PVC pencere kolu değişimi için hasarlı kolun üzerindeki vidaları sökün. Bazen vidalar plastik bir kapakla gizlenmiş olabilirler. Vidaları sökerken çok fazla bastırırsanız pencere çerçevesine zarar verebilirsiniz. Vidaları hafif bir şekilde gevşetmek yeterlidir.
 • Vidaları söktükten sonra hasarlı kol artık pencereden ayrılmalıdır. Ancak, yeni pimapen kolunu takmadan önce deliklerde kalıntı olup olmadığını kontrol edin. Kalıntılar yeni kolun pencereye tam oturmasına engel olabilirler ve ek iş çıkarabilirler.
 • PVC pencere kolu değişimi yaparken yeni kolu olabildiğince hassas bir şekilde yerleştirin. Yerleştirme tamamlandıktan sonra vidaları sıkabilirsiniz. Vidaları sıktıktan sonra kol yerine sabitlenir. Artık pencerenin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Pimapen pencere kolu tamiri gibi işlemler yüksek hassasiyet gerektirirler. Tamir bittiğinde pencereniz eski işlevselliğini size sunabilmelidir. Benzer durum pimapen kapı kolu değiştirmede geçerlidir. Değişim sonrası kapı işlevsellik sunmazsa problem var demektir.

Pimapen pencere kolu tamirinin büyük bir soruna dönüşmesine gerek yoktur. Tamiri kendi başınıza yapabilirsiniz. Pencerenize zarar vereceğinizi düşünüyorsanız işi profesyonellere bırakmalısınız. Yüksek kaliteli pimapen tamiri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Pimapen Pencere Kolu Neden Boşa Döner?

Pimapen pencere kolunun boşa dönmesine sebebiyet veren birkaç farklı sebep vardır. İlk sebep yağ eksikliğidir ve mekanizmanın düzgün çalışmamasına neden olabilir. İkinci sebep ise yayların artık direnç sunamayacak kadar zayıf olmasıdır. Onarım veya değişim gereklidir.

Pimapen Pencere Kolu Oksitlenmesi Nasıl Temizlenir?

Pimapen kollarda oksitlenmeyi yok etmek için beyaz sirkeyle hafif bir şekilde nemlendirilmiş bir bez kullanabilirsiniz. Kullandığınız bezin yumuşak olması daha iyidir. Alternatif olarak plastikler için özel olarak üretilmiş krem temizleyicilerden birini tercih edebilirsiniz.

Pimapen Pencere Kolu Nasıl Sökülür?

Pimapen pencere kolunun nasıl söküleceği modele göre değişiklik gösterir. Kollarda yer alan vidaları çıkarmak ilk adımdır. Vidaları çıkardıktan sonra kolu yavaşça kaldırıp çerçeveden ayırabilirsiniz. Bu işlem sırasında çerçevenin çizilmemesine dikkat etmelisiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat
Hoş geldiniz!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?