Phone:
(701)814-6992

Physical address:
​6296 Donnelly Plaza
Ratkeville, ​Bahamas.

pimapen kapı kolu tamiri

Pimapen Kapı Kolu Tamiri: Önemli Noktalar

Başarılı bir pimapen kapı kolu tamiri için tüm adımları keşfedin. Yaygın sorunlardan değişim koşullarına kadar her şeyi detaylıca öğrenin.

Kapılarınızda ve pencerelerinizde düzgün çalışan kolların olmasını istersiniz. Onları açıp kapatırken çok fazla zorluk yaşıyorsanız pimapen kapı kolu tamirine ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer kollar zamanında tamir edilmezlerse sonradan daha maliyetli çözümler gerekebilir.

Kapı ve pencerelerinizde kolların aynı zamanda estetik öneme sahip olduğunu bilmelisiniz. Değişim yapılırken estetik ve mekanik açıdan en doğru pimapen kapı kolu seçilmelidir. Böylece kollar düzgün şekilde çalışırlar ve beklenilen işlevselliği sunmuş olurlar.

Pimapen Kapı Kolu Tamiri Nasıl Yapılır?

Pimapen kapı kolu tamiri gerektiren en yaygın sorunlardan birisi zaman içerisinde yaşanan gevşeme ve aşınmadır. Kapı kolu sürekli açılıp kapandığından vidalar ve bağlantı noktaları zayıflayabilir. “Pimapen pencere kolu boşa dönüyor” gibi şikayetlerin temel sebebi bunlardır.

Yaşanan soruna zamanında müdahale edilmezse kollar çok gevşek kalmaya devam ederler. Bir süre sonra tamir yetersiz kalacağından kolu değiştirmek zorunluluğa dönüşür. Pimapen kapı kolu değiştirme, pimapen kapı kolu tamirine göre bütçenize daha çok fazla yük olabilir.

Pek çok koşulda PVC kapı kolu tamiri gibi işlemleri geciktirmemek gerekir. Tamir edildiklerinde pimapen kapı kolları uzun süre kullanılabilirler. Öylece bırakıldıklarında ise “Pimapen pencere kolu boşa dönüyor” gibi sorunlar sık sık tekrarlanabilirler.

Pimapen Balkon Kapı Kolu Nasıl Sökülür?

Balkon kapı kolları, pencere kollarından daha yoğun kullanılabilirler. Bunun bir sonucu olarak balkon kolu, pimapen kapı koluna göre hızlı eskir. Pimapen kapı kolu bakımı dayanıklılık konusunda size yardımcı olabilir ama değişim gerekliyse uygun adımlar atılmalıdır.

 • Vidaları sökün: Balkon kapısında PVC kapı kolu tamiri için ilk olarak vida deliklerini tespit edin. Balkon kapısındaki kollarda pencerelere kıyasla daha sağlam vidalar kullanılır. Vidaları sökerken aşınma oluşturmamaya dikkat etmelisiniz.
 • Baskı uygulamayın: Vidaları çıkardıktan sonra balkon kapı kolunu kapıdan kurtarın. Çok fazla baskı uygulamayın. Eğer baskı uygulanırsanız kapıya zarar verebilirsiniz. Pimapen kapı kolu tamiri sırasında balkon kapı kolunda paslanma görürseniz endişelenmeyin.
 • Sabırlı olun: Eğer ilk seferde balkon kapı kolunu çıkaramayabilirsiniz. Eğer tornavida veya farklı aletler kullanırsanız kapı boyasını aşındırabilirsiniz. Bazen sadece çıkmayan kapı kolunu aşağı yukarı hareket etmek gevşemesi için yeterlidir.
 • Test edin: Pimapen kapı kolu tamiri için vidaları söküp kolu yerinden çıkardıktan sonra geriye dönüp bir bakın. Geride parça kalırsa onları güzelce temizleyin. Pimapen kapı kolu değiştirme işlemi için eski yerin sağlam kalması çok önemlidir.

Pimapen kapı kolu tamirini kendi başınıza yapacaksanız bu yaklaşım size yol gösterebilir. Eğer kendi başınıza yapamayacağınızı düşünüyorsanız iyi bir pimapen ustası bulmalısınız. Özellikle “pencere kolu boşa dönüyor” şeklinde şikayetleriniz için destek almak iyi bir fikir olabilir.

PVC Pencere Kolu Nasıl Sökülür?

PVC pencere kolu değişimi yapabilmek için önceden hazırlık yapmalısınız. Gerekli ekipmanlar yanınızda olmalıdır. Eğer doğru ekipmanları kullanmazsanız pimapen kapı kolu tamirini doğru yapamazsınız. Bununla birlikte dikkatsiz davranırsanız pencerenize zarar verebilirsiniz.

 • İlk olarak tüm gerekli araçları toplayın. Tornavida seti, eldivenler, pense ve mıknatıs işinizi görebilir. Hava karanlıkken yapılacak tamirde el frenine ihtiyaç vardır.
 • PVC pencere kolu değişimi yapmak isterken vidaların iç taraftan tutturulduğunu görebilirsiniz. Yıldız tornavida kullanarak tüm bu vidaları kolayca çıkarın.
 • Her bir vidayı çıkarırken dikkatli olun. Eğer mıknatıslı tornavidanız yoksa normal mıknatıs kullanarak küçük vidaları bir arada tutmayı başarabilirsiniz.
 • Vidaları söktükten sonra pimapen pencere kolu tamiri veya değişimi için kolu yavaşça çıkarın. Çok fazla baskı uygulamayın ama hafifçe kıpırdatıp kolun gelmesini sağlayın.

PVC pencere kolu değişiminde parçaların zarar görmemesine dikkat edin. Parçalar zarar görürse kolu tekrar yerine takmakta çok zorlanırsınız. “Pencere kolu boşa dönüyor” gibi şikayetleriniz varsa kolun değişiminin söz konusu olabilir. Buna mutlaka hazırlıklı olmalısınız.

Alüminyum Pencere Kolu Nasıl Sökülür?

Pimapen yerine alüminyum bir pencere veya kapı kullanıyor olabilirsiniz. Bu durumda çeşitli amaçlar için alüminyum pencere kolu nasıl sökülür merak edebilirsiniz. En güvenli adımları atmanız durumunda pencere ve kapılarınıza zarar vermeden sökme işlemi yapabilirsiniz.

 • İlk olarak gerekli aletleri ve malzemeleri toplayın. Bir yıldız tornavida ve bir pense en temel gereksinimlerdir. Pense ile küçük parçaları kavrar, tornavida ile vidaları sökersiniz.
 • Pencere kolundaki tüm vidaları saptayın ve vidaları dikkatlice sökün. Söktüğünüz vidaları kaybetmemek için iyi bir noktada sakladığınızdan emin olun.
 • Pencere kolundaki dış muhafaza alanını yavaşça kaldırın. Sonrasında pense yardımıyla gövdeyi bir arada tutan klipslere erişin ve onları hafif bir şekilde açın.
 • Dış muhafazayı çıkardıktan sonra iç parçaları ayırın. Bu sırada parçaları birbirine bağlayan vidaları sökmeniz gerekir. Son olarak ise ana gövdeyi kilit kısmından ayırın.

Alüminyum pencere kolunu sökerken son işlemden sonra kalan parçaları temizlemeyi unutmamalısınız. Ufak parçalar temizlenmezse yeniden montaj sırasında sorun yaşayabilirsiniz. Kolu söktükten sonra tamir edebilir veya yenisiyle değiştirebilirsiniz.

PVC Pencere Kolu Nasıl Değiştirilir?

Pimapen pencere kolu tamiri yapmak veya onu komple değiştirmek için titiz adımlar atmanız gerekir. Tıpkı pimapen kapı kolu tamirinde olduğu gibi doğru ekipmanlar işinizi kolaylaştırır. Ancak değişim söz konusu olduğunda sadece kolu sökmek pek yeterli değildir.

Pimapen pencere kolu değişimi için doğru ölçümler yapmanız gerekir. Genelde “pimapen pencere kolu boşa dönüyor” şeklinde şikayeti olanlar değişime yönelirler. Seçtiğiniz yedek parça mevcut pencereniz ile uyumlu değilse pimapen pencere kolu tamiri başarısız olur.

PVC pencere kolu değişiminde kilitleme mekanizmasına dikkat etmelisiniz. Gömme kilitler değişim sürecinin zahmetli hale getirirler. Kolu sökerken hata yaparsanız “pencere kolu boşa dönüyor” şeklinde basit gibi gözüken bir şikayet daha ciddi masraflara yol açabilir.

Pimapen Kapı Kolu Bakımı Nasıl Yapılır?

Maliyetli hale dönüşebilecek pimapen kapı kolu tamirinden kaçınmanın en önemli yolu zamanında bakım yapmaktır. Düzenli pimapen kapı kolu bakımı sayesinde pencere ve kapılarınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Ancak temizlik sırasında dikkatli olmanız gerekir.

Pimapen kapı kolu bakımında temizlik için yumuşak bir bez ve aşındırıcı olmayan sabun kullanmalısınız. Kapı kollarını nemli bezle sildikten sonra iyice kurulamayı unutmamalısınız. Belirli noktalara yağ damlatırken aşırı yağ kullanımından olabildiğince kaçınmalısınız.

Zaman ilerledikçe pimapen kapı kolu gibi alanlarda aşınma ve yıpranma meydana gelmesi doğaldır. Bakımları aksatmamak her zaman değerlidir. Ancak pimapen kapı kolu tamirine ihtiyacınız varsa doğru ustayla çalışmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Pimapen kolunun tamire ihtiyacı olup olmadığını nasıl anlarım?

Pimapen kolu gevşekse ve sallanıyorsa tamire ihtiyacı var demektir. Aynı zamanda gözle görülür çatlaklara ve kırıklara dikkat edebilirsiniz. Eğer pimapen pencere ve kapı kollarında aşınma görürseniz en kısa sürede PVC kapı kolu tamiri gerçekleştirmeniz gerekir.

Pencere kapı kolu dönüyor ama pencere açılmıyorsa ne yapmalıyım?

Pimapen kapı kolu dönmesine rağmen pencere açılmıyorsa iç mekanizmada bir sıkışma, tıkanma veya kırılma olabilir. Doğru pimapen kapı kolu tamiri uygulamasıyla çözüm üretilebilir. Son seçenek ise sorunlu olan kapı kolunun tamamen değiştirilmesidir.

Pimapen kapı kolunu herhangi bir kolla değiştirebilir miyim?

Pimapen kapı kolu değiştirme rastgele yapılamaz. Her pencere farklı mekaniğe sahip olabilir. Özel olarak tasarlanmış bir pencereniz varsa orijinal boyutlarda ve uygun mekanikte bir kapı kolu bulmalısınız. Çünkü uyumsuz olanlar pencerenize zarar verebilirler.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat
Hoş geldiniz!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?